SILVER & METAL / Brass, Copper and Tin / Goblet 5806056
*
nr 580 6056
GOBLET
2 st, tenn och nysilver, Stockholmsutställningen 1930, Lewrenz fällkniv som dekor, höjd 6, 5 cm,
2 st, tenn och nysilver, Stockholmsutställningen 1930, Lewrenz fällkniv som dekor, höjd 6, 5 cm
Estimate:
300
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:37:44
- Bid history
Time
Bidder
Bid
27/4 18:32:45
1
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare koppar tenn och nysilver
-
8135 CREAM JUG
+ sugar bowl, tin, Svenskt Tenn, Sweden, 1951. Hei..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:47
-
7038 POTS
2 parts, copper. Height: 21-22m including 10L,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:02
-
8196 CANTEEN
koppar med tapp. Märkt C A Bayard, height: 50 cm,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:25
-
8061 TIN SOLDIERS
miscellaneous,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:02
-
7182 Traktörpannor mm
8 pieces, Koppar / mässingshandtag. Length: 18, 5-..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:09
*
GOBLET
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6056
GOBLET
2 st, tenn och nysilver, Stockholmsutställningen 1930, Lewrenz fällkniv som dekor, höjd 6, 5 cm,
2 st, tenn och nysilver, Stockholmsutställningen 1930, Lewrenz fällkniv som dekor, höjd 6, 5 cm
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 300 |
Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
27/4 18:32:45 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare koppar tenn och nysilver
-
8135 CREAM JUG
+ sugar bowl, tin, Svenskt Tenn, Sweden, 1951. Hei..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:47 -
7038 POTS
2 parts, copper. Height: 21-22m including 10L,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:02 -
8196 CANTEEN
koppar med tapp. Märkt C A Bayard, height: 50 cm,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:25
-
8061 TIN SOLDIERS
miscellaneous,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:02 -
7182 Traktörpannor mm
8 pieces, Koppar / mässingshandtag. Length: 18, 5-..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:09